کد خبر : 100830 | تاریخ انتشار : ۰۶:۰۱:۲۳ ۱۳۹۶/۰۴/۱۵ | تعداد بازدید : 1,056 بازدید | تعداد نظرات : ۰

کارشناس سیاسی مطرح کرد:

آمریکا و اروپا در ماهیت با هم تفاوت ندارند/ خسارت؛ تنها نتیجه ی عقب نشینی در مقابل غرب/ از این دیگ آبی برای دولت گرم نمی شود

غرب در مقابل ایران نقش پلیس بد را به خوبی بازی می کند شاید در تاکتیک و نقشه گاهی متفاوت باشند اما در دشمنی با ایران ذره ای باهم تفاوت ندارند

محمد حسین گودینی کارشناس و تحلیلگر ماسئل سیاسی در گفتگوی تفضیلی با پایگاه خبری-تحلیلی فردیسان به بررسی ابعاد سفر وزیر امورخارجه ایران به کشورفرانسه و توطئه های این کشور در برگزاری نشست با مخالفین جمهوری اسلامی ایران پرداخته است که ادامه میخوانید

 

  • سیاست های دولت یازدهم از ابتدا ،مبنی بر این بود که “با کدخدا بستن راحت‌تر است” زیرا نیاز به “اقا اجازه “اروپایی ها ندارند اما به نظر می رسد دولت به نوعی بستن با “اروپا راحت تر از آمریکا شده” را در پیش گرفته است به نظر شما آیا می توان به عهدها و پیمان های اروپایی ها امیدوار بود؟

استراتژی دولت و شخص آقای روحانی که معتقد بودن بستن با کد خدا راحت تر است اشتباه بود، آمریکا و اروپا در ماهیت تفاوتی با هم ندارند بلکه تفاوت در سادگی و بی هدفی دولت است

وی درادامه افزود: غرب در مقابل ایران نقش پلیس بد را به خوبی بازی می کند شاید در تاکتیک و نقشه گاهی متفاوت باشند اما در دشمنی با ایران ذره ای باهم تفاوت ندارند ،به نظر من پس از دویدن دنبال آمریکا و ناامید شدن و ادامه این سیاست شکست خورده در مسیر اروپا جز صرف هزینه و اتلاف زمان دستاوردی برای جمهوری اسلامی ندارد ،بنابراین معتقدم از این دیگ نیز برای دولت اقای روحانی آبی گرم نمی شود چنان که رفتار فرانسه در مقابل سفر آقای ظریف به این کشور و میزبانی از منافقین و مخالفین جمهوری اسلامی گویای این سیاست شکست خورده است .

  • با توجه به تجربه برجام که امتیازات بزرگی داده شد اما امتیازات بسیار محدود گرفته شد به نظر شما دستگاه دیپلماسی ما در برجام اروپایی به دنبال چیست؟ آیا همان راه خوش بینی بیش از حد به آمریکایی ها در قضیه برجام در مورد اروپا نیز در حال تکرار شدن است؟

آزموده را آزمودن خطاست ،از سوراخ برجام خسارات غیرقابل جبرانی برجمهوری اسلامی تحمیل شد، چه کسی می تواند خسارت وارده بر صنعت هسته ای جمهوری اسلامی را جبران کند ،سانتریفیوژها اکنون در انبارها هستند دیگر ازغنی سازی ۲۰ درصدی خبری نیست ، آب سنگین به یغما رفت و راکتورها دفن شدند، این در حالی است که خانم وندی شرمن و جان کری وزیر سابق امور خارجه امریکا می گویند بدون شلیک حتی یک تیر ایران را تسلیم کردیم .

این کارشناس سیاسی گفت:حال سوال این است در ازای این همه تعهد انجام شده چه گرفته ایم و دستاورد دولت در برجام هسته ای و زنده به گور کردن عزت هسته ای ایران چه بوده است که دولتمردان می خواهند آن را به سایر حوزه ها تسری دهند و این راه باطل و ضد ملی را همچنان ادامه دهند.

  • چه طور و بر اساس چه مبنایی دستگاه دیپلماسی سفر وزیر خارجه را به فرانسه یک موفقیت می داند اما تحریم های اروپایی قبل از ایشان خودشان را به ایران می رسانند؟

.وزیر امور خارجه ما زمانی که در فرانسه سفر خود را موفقیت آمیز می دانست همزمان با آن دولت و وزارت خارجه فرانسه در حال تدارک میزبانی از منافقین و دشمنان قسم خورده ی جمهوری اسلامی بودند، چگونه میتوان این سفر موفقیت آمیز ارزیابی کرد ؟آیا به راستی قرارداد با شرکتی که یک بار ایران رها کرده موفقیت امیز است؟ دستاورد این سفر جز غارت منابع ملی ایران چه بوده است؟

  • آیا دستگاه دیپلماسی ما از شگرد های توطئه آمیز و لایه های تحلیلی، تحریم سپاه از جمله سردار سلیمانی آگاه است؟

هدف از تن دادن دولت به برجام هسته ای پایان دادن به تمام تحریمها در تمامی ابعاد بوده است اما نه تنها تحریمها برداشته نشد بلکه تقویت هم شد، مصادره اموال و دارائی ها ایران در خارج شدت گرفته است اما دولت در داخل کشور مست پیروزی در انتخابات است.

من معتقد و مطمئن هستم که تیم دولت و وزارت خارجه و رئیس دستگاه سیاست خارجه درک درستی از ابعاد پیچیده قرارداد برجام ندارند ،بنابراین آمریکا و اروپا توسط همان متن برجام و سوراخ های آن اقدام به تحریم شخصیت های حقیقی و حقوقی ایران کرده و خواهد کرد و دولت محترم نیز ماله کشی را ادامه خواهد داد.

 

  • برگزاری نشستی آن هم توسط منافقین که خود بدترین پرونده قتل و تروریسم و آدمکشی را در ایران را دارند، پس از سفر ریاست دستگاه دیپلماسی اهانت به جمهوری اسلامی ایران محسوب نمی شود؟

بدون شک همزمانی سفراقای ظریف به فرانسه ومیزبانی از آدمکش های بین المللی توسط این کشور تصادفی نیست بنابراین این رفتار توهین امیز اهانت به جمهوری اسلامی ایران است که باید پاسخ مناسب داده می شد اما افسوس از یک اقدام متقابل…

 

  • یکی از اهداف مسافرت جناب وزیر، جلوگیری از برگزاری چنین نشست هایی بوده است، چرا رایزنی دیپلماتیک ما به نتیجه نرسید؟

اصولا غرب اهداف و راهبرد خود را به سادگی تغییر نمی دهد تنها زمانی حاضر به عقب نشینی می شود که با مانع سختی برخورد کند که آن مانع اکنون در دولت و وزارت خارجه ما نیست ،آن ها کشف کرده اند که دولت اقای روحانی به هر قیمتی نیاز به این رفت و آمدها دارند حتی اگربه قیمت تحقیر ایران باشد.

  • آیا چنین روالی باعث نخواهد شد که جایگاه دیپلماتیک و کرامت جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه ای و جهانی لطمه ببیند ؟

 

به نظر من تنها راه نجات از دام غرب اتکا به خدا و توانمندی های داخلی است تا زمانی که دست دولت به سمت اروپا و آمریکا دراز باشد اوضاع به همین منوال خواهد بود بنابراین ما معتقدیم رفتارهای مشابه نتایج مشابهی دارند ،عقب نشینی در مقابل غرب وحشی جز خسارت نتیجه ای ندارد باید روی پای خود ایستاد و به مدد الهی ایمان داشت.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.