کد خبر : 102269 | تاریخ انتشار : ۱۰:۴۲:۲۳ ۱۳۹۶/۰۷/۱۲ | تعداد بازدید : 250 بازدید | تعداد نظرات : ۰

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز:

استان البرز صنایع دستی بومی به نام خود ندارد/ ۲۵ اثر صنایع دستی نشان ملی مربوط به اقوام مختلف ساکن در البرز است

سعید امینی گفت: استان البرز صنایع دستی بومی به نام خود ندارد این ۲۵ اثر متعلق به شهرهای دیگر است مثلا قلمکاری مربوط به استان اصفهان است ولی هنرمند البرزی در استان در حال فعالیت در این رشته و طرح ها و سبک های جدید در این رشته را پیاده و تولید می کند در نتیجه این صنایع دستی به البرز مربوط می شود.

به گزارش فردیسان، سعید امینی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز در گفتگو با نگارانه اظهار داشت: مرحله مقدماتی و استانی نشان ملی صنایع دستی ۲۹ شهریور ماه در استان البرز برگزار شد که از بین ۵۸ اثری که معرفی شد ۴۰ اثر مورد داوری قرار گرفت ، ۲۵ اثر واجد شرایط نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در استان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: به این صورت آثار در تمامی استانها مثل البرز انتخاب می شود تا در آذرماه سال جاری در ستاد صنایع دستی کل کشور مورد داوری نهایی قرار می گیرند و در این داوری نهایی هر کدام از این ۲۵ اثر مورد تایید قرار گیرد نشان ملی مرغوبیت دریافت می کند.

امینی افزود: آثار در گروه نساجی سنتی، چوب، سفال و سرامیک، رودوزی های سنتی، زیورآلات، چاپ قلمکار، حکاکی روی فلز هستند که این ۲۵ اثر در این هفت گروه انتخاب شدند و هر اثر بنام هنرمند است.

وی تاکید کرد: استان البرز صنایع دستی بومی به نام خود ندارد این ۲۵ اثر متعلق به شهرهای دیگر است مثلا قلمکاری مربوط به استان اصفهان است ولی هنرمند البرزی در استان در حال فعالیت در این رشته و طرح ها و سبک های جدید در این رشته را پیاده و تولید می کند در نتیجه این صنایع دستی به البرز مربوط می شود یا حکاکی روی فلز مربوط به استان اصفهان و شیراز است یا نساجی سنتی مربوط به استان اصفهان و کاشان است ولی هنرمند البرزی در استان ساکن است که این صنایع دستی را تولید و به فروش می رساند لذا مربوط به البرز می شود.

امینی عنوان کرد: استان البرز تجمعی از اقوام مختلف کشور است طبیعتا اکثر صنایع دستی به نوعی در استان وجود دارد به همین دلیل میراث فرهنگی قومی و بومی بودن صنایع دستی خیلی مدنظرش نیست و صنایع دستی ای که قابلیت تولید دارند مد نظر میراث فرهنگی استان است.

وی بیان کرد: گلیم و جاجیم های خاصی در برخی از روستاهای استان توسط روستاییان بافته می شود ولی براساس فراخوانی که دادیم صنایع دستی ای از روستاهای استان به دستمان نرسید و این ۲۵  صنایع دستی مربوط به حوزه شهری است.

امینی در پایان گفت: از نظر تنوع و بومی بودن صنایع دستی؛ استان البرز در بین استانهای دیگر در جایگاه های پایین قرار دارد ولی از نظر حضور در نمایشگاه های داخلی، خارجی و بین المللی ؛ چون هنرمندان البرزی کارهای  ویژه و خاصی انجام می دهند، در مجموع در تولید و بازرگانی و فروش استان البرز در صنایع دستی بین استانهای دهم تا پانزدهم کشور قرار دارد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.