کد خبر : 61720 | تاریخ انتشار : ۱۹:۰۶:۲۹ ۱۳۹۴/۰۴/۰۴ | تعداد بازدید : 10,391 بازدید | تعداد نظرات : ۱۵

گفتگو با کارشناس امور فرهنگی و خانواده:

اوقات فراموش شده …

فردیسان:امروزه نسل و جمعیت غالب کشور عزیزمان ایران را جوان و نوجوان تشکیل می دهند، بنابراین نحوه برنامه ریزی و گذران اوقات فراغت آنان بالاخص در تعطیلات تابستانی از اهمیت بسزایی برخوردار است

پایگاه خبری تحلیلی “فردیسان“:

IMG_3757

مهدی خلیلی کارشناس مدیریت امور فرهنگی – برنامه ریزی فرهنگی در گفتگو با خبرنگار فردیسان راجع به اوقات فراغت دانش آموزان گفت:

واژه ی اوقات فراغت، ترکیبی است از کلمه ی اوقات (به معنای:جمع وقت،زمان ها،هنگام ها،…) و کلمه ی فراغت (به معنای:آسایش، استراحت،فرصت،مجال،…). در تعریفی فراغت زمانی بوجود می آید که فرد در اختیار خویش است تا بتواند به دلخواه از امکانات فردی و محیطی قابل دسترس استفاده کرده و خود را بازآفرینی کند.در واقع، اختیاری بودن و انجام کاری که هدف از انجام آن صرفاّ کسب درآمد نباشد از مولفه های اصلی اوقات فراغت است. ژوفردو مازدیه، جامعه شناس نامدار فرانسوی بر این اعتقاد می باشد که فراغت فعالیتی است که موجب ابراز وجود و خودشکوفایی فرد شود.
امروزه نسل و جمعیت غالب کشور عزیزمان ایران را جوان و نوجوان تشکیل می دهند، بنابراین نحوه برنامه ریزی و گذران اوقات فراغت آنان بالاخص در تعطیلات تابستانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.متاسفانه بدلیل نظامند نبودن و مشخص نبودن متولی اصلی، شاهد هستیم که هر مجموعه ای به فراخور بودجه و امکانات محدود خود اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی، تفریحی، مذهبی و… می نماید که به هیچ عنوان پاسخگوی جمعیت متقاضی و نیازهای جامعه و جوانان و نوجوانان نمی باشد. مدیریت های سلیقه ای، گاهاّ با انگیزه کسب درآمد، نداشتن تجربه کافی و عدم دسته بندی گروه های سنی و جنسیتی و… از جمله چالش ها و آسیب های جدی است که به سرگردانی و اتلاف وقت جوانان و نوجوانان می انجامد.گذران اوقات فراغت فعال با استفاده از فضای مناسب ورزشی،تفریحی،ورزشی، و… در بخش خصوصی هم نیازمند صرف هزینه گزاف است که از عهده اکثر خانواده ها و قشر ضعیف جامعه خارج است و خانواده ها به ناچار به گذران اوقات فراغت غیر فعال(خواب و استراحت طولانی و غیر ضروری، بازی های رایانه ای غیر آموزشی و خشن، خیابان گردی، دیدن از مراکز خرید و پاساژها،تماشای غیر هدفمند برنامه های تلویزیونی،ماهواره ای،مجازی،شبکه های اجتماعی و…) پرداخته و به عبارتی وقت گذرانی بیهوده می نمایند.ذکر این نکته ضروری است که در این بین نمی توان زحمات جهادی برخی از مجموعه های وابسته به دولت و غیر دولتی (مساجد، پایگاه ها و بسیج سازندگی، شهرداریها،کانون ها، وزارت ورزش و جوانان و…) را نادیده گرفت.
برنامه ریزی کوتاه مدت کارآمد، میان مدت و بلند مدت از سوی متولیان امر و تعامل و هماهنگی با یکدیگر با هدف هم افزایی و هدفمند کردن گذران اوقات فراغت از جمله مباحث مهمی است که می بایست در دستور کار، آنهم قبل از فرارسیدن ایام خاص همچون فصل تابستان( طولانی بودن مدت روز، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها،گرمای هوا، و… ) باشد.مد نظر قراردادن رشد و تعالی توامان جسمی و روحی جوانان و نوجوانان می بایست همواره در افق دید تمامی برنامه ریزان و متولیان قرار گرفته و با تغییر نگرش جامعه (برای خود) و مسئولین (برای مردم)، اوقات فراغت را به رسمیت بشناسند وآنرا به یک فرصت استثنایی برای احیای جامعه جوان کشور و حتی سایر رده های سنی تبدیل نمایند.
در آموزه های دین مبین اسلام نیز به اهمیت پرداختن به تفریحات وگذران اوقات فراغت سالم تاکید و توصیه شده است. بعنوان مثال: رسول خدا(ص)میفرمایند: به سرگرمی و بازی بپردازید زیرا دوست ندارم سخت گیری و خشونت در دینتان مشاهده شود.(الجامع الصغیر،ج۱،ص۲۳۹). امیر المومنین(ع)در تفسیر آیه ۷۷ سوره قصص فرمود:سلامت، توانایی، فراغت، جوانی، نشاط، بی نیازی و ثروت خود را فراموش نکن و با بهره گیری[سالم] از آنها در پی آخرت باش.(الدعوات،ص۱۲۲)
در این باره آیات و روایات بسیاری در مورد لذت جویی از حلال و پرداختن به تفریحات سالم و توجه به شادمانی و سرور برای طراوت روح و جان وجود دارد. سفارش به فراگیری و پرداختن به: شنا- اسب دوانی- تیراندازی- سرور و شادمانی،لطیفه، و لذایذ حلال،و پرهیز از تفریحات و ورزش های ناپسند(شرح در کتاب غرر الحکم،ص۳۱۹- الخصال،ص۱۶۱و۳۳۱ و…) همواره مورد تاکید بوده و امروزه نیز قابل استفاده می باشد.
از مصادیق قابل تعمیم، می توان به شعار سال ۱۳۹۴ انتخابی از سوی مقام معظم رهبری(دولت و ملت – همدلی و همزبانی) اشاره نمود. توجه به خواست ملت و برنامه ریزی و تامین نیازمندیهای گذران اوقات فراغت فعال برای آحاد جامعه از سوی دولت و درک متقابل، می تواند منجر به نزدیک شدن و همدلی بیشتر بین دولت و ملت گردد. به امید گذران اوقات خوب و سالم در کنار خانواده و دوستان با برنامه ریزی مناسب و تغییر نگرش در خود و متولیان امر اوقات فراغت و سربلندی کشور عزیزمان ایران اسلامی.

۱۵ دیدگاه

 1. مهدی ۱۳۹۴/۰۴/۰۴ در ۱۰:۲۹ ب.ظ - Reply

  به امید روزی که نظام آموزشی ما بتواند در این خصوص یک برنامه کامل و جامعه ای داشته باشد نه اینکه هر سال فقط از این امور بعنوان ضعفی که در مدیریت وجود دارد صحبتی شود و فرصت از دست برود و هر سال بدتر از سال قبل سپری شود که می شود (با نیم نگاه اجمالی به اوضاع نوجوانان و جوانان در سطح جامعه این امر کاملا مشهود است) چه بسا نهادهای مردم در این خصوص تمام سعی خود را میکنند که کاری صورت بگیرد ولی چون برنامه ریزی درستی ندارند و متاسفانه سلیقه ایی عمل می کنند خوب جواب نمیدهد.
  زمانی که گذشت نمیشود بسادگی جبران کرد…!

 2. محسن امین ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ در ۱۲:۰۳ ق.ظ - Reply

  مقاله بسیار جامع و کاملی می باشد ضمن تشکر استفاده کردیم .منتظر مقالات بعدی جناب مهندس خلیلی خواهم بود.

 3. nilofar ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ در ۱۲:۳۳ ق.ظ - Reply

  وااااای عالی بود
  واقعا ممنووووووووووووووووووووون

 4. shyan ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ در ۱۲:۳۷ ق.ظ - Reply

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  مقالتونو مطالعه کردم خیلی جامع و عالی بود
  به شما تبریک میگم بابت ذهن باز و خلاقتو
  جامعه به شخصیت هایی مثل شما نیاز داره
  با ارزوی موفقیت برای شما

 5. غزل ایاق ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ در ۱:۵۴ ق.ظ - Reply

  باسلام خدمت شما
  مقالتونو خودندم و لذت بردم
  امیدوارم موفق باشید و بازهم از شما نوشته های روشن فکرانه ببینیم

 6. tanin ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ در ۲:۱۴ ق.ظ - Reply

  واقعا عالی بود .ممنون

 7. یامهدی ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ در ۲:۱۹ ب.ظ - Reply

  باسلام مقاله خوبی بود اما صرفا نوشتن مقاله زیبا با جملات زیبا کارساز نمی باشد بلکه باید هدفی درپی داشته باشدازجمله ارائه راهکارهای عملی وقابل اجرا

 8. گودینی ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ در ۱۰:۲۰ ق.ظ - Reply

  باسلام وقبولی طاعات اوقات فراقت در کشور ما کاملا مورد غفلت قرارگرفته است .دقت نظرشما برادر گرامی ستودنیست

  موفق باشی

  گودینی

 9. سادات حسینی ۱۳۹۴/۰۴/۰۷ در ۱۱:۱۵ ق.ظ - Reply

  با سلام و خدا قوت

  جوانهای امروز آینده سازان ایران اسلامی هستند و برنامه ریزی در این خصوص در اولویت است
  راهکارهای خوب شما در این زمینه می تواند مکمل قلم زیبای شما باشد به نکات خوبی اشاره فرمودید از خداوند متعال توفیق روز افزون شمارا خواستاریم

 10. ف.عزیزلی ۱۳۹۴/۰۴/۰۷ در ۴:۱۵ ب.ظ - Reply

  باسلام واحترام
  خیلی خوبه کارشناسانی چون شمابفکرفرصتهای طلایی جامعه بخصوص جوانان ونوجوانان هستید.منتظر ارائه راهکارهایی که بتوان از اوقات فراغت به نحوعالی ا ستفاده کردهستیم.

 11. faresalhejaz ۱۳۹۴/۰۴/۰۷ در ۶:۰۲ ب.ظ - Reply

  با سلام
  با تشکر از متن زیباتون..
  خدا قوت به شما بده ان شاءالله

 12. شویکلو ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ در ۵:۱۹ ب.ظ - Reply

  سلام علیکم از دوران نوجوانی شما را در عرصه های فرهنگی فعال دیدیم امیدواریم در این جبهه فرهنگی نیز در این مقطع زمانی با آمیزه های دینی با مقتضیات زمان پیش بروید وموفق باشید وفقکم الله

 13. اصغر طایفی ۱۳۹۴/۰۴/۱۰ در ۷:۳۲ ب.ظ - Reply

  ازتحلیل وارائه نظر شما استفاده کردیم.باتوانایی هاییکه در شما سراغ دارم منتظر ارائه مقاله بعدی با تبیین راهکار های عملی وملموس بیشتر شما هستم .نقطه خوبی را دست گذاشته اید وواقعا جای برنامه ریزی وکار دارد امید اینکه متولیان هم توجه وبرنامه ریزی لازم را داشته باشند.ارائه راهکارهای عملی خوب انان را کمک خواهد کرد .با تشکر مجدد.اصغرطایفی

 14. داودعبدالملکی ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ در ۵:۵۲ ب.ظ - Reply

  باعرض سلام واحترام
  جناب آقای خلیلی ازخلاقیت ذهنی شما استفاده ه کردیم به امیدشکوفایی هرچه بیشتر

 15. حسن ۱۳۹۴/۰۴/۲۷ در ۴:۴۹ ب.ظ - Reply

  نکات مهم در مورد فراغت یادآورى کردید,امیدوارم که بستر هابراب جوانان ما فراهم شود

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.