کد خبر : 102494 | تاریخ انتشار : ۱۰:۰۵:۴۱ ۱۳۹۶/۰۸/۰۷ | تعداد بازدید : 1,079 بازدید | تعداد نظرات : ۰

فردیسان گزارش می‌دهد؛

بحران کمبود آب در فردیس از دیگر معضلات پیشی گرفت/ آبی که تنها سهم نیروگاه منتظر قائم می شود

اگر چه سایر کمبود های زیرساختی شهرستان فردیس زندگی را برای این ساکنین این شهرستان دشوار خواهد کرد اما تنها رسیدگی به معضل ” آب ” است که نگرانی را به همراه خواهد داشت

به گزارش فردیسان ،شهرستان فردیس در بخش جنوبی استان البرز واقع شده است که با جمعیتی  نیم میلیون نفری از زیرساخت های عمرانی، ورزشی، فرهنگی کافی برخوردار نیست.

در این میان ساخت شهرک هایی در حواشی این شهرستان این معضل را دو چندان کرده است و موجب نا رضایتی مردم و مسئولان  شده است که عدم توانایی برآورده ساختن نیازها توسط مسئولان ذیربط در این برهه از زمانی محرز است.

در میان تمام کمبودها آنچه بیشتر از سایر خدمات، زندگی را در برخی از مناطق و بخش ها دشوارتر نموده مشکل کمبود آب است که به نظر می رسد با ادامه این روند این مشکل گریبانگیر مناطق بیشتری نیز در فردیس خواهد شد.

حضور مراکز مهم صنعتی و شهرک صنعتی در اطراف این شهرستان از جمله نیروگاه منتظر قائم یکی از مشکلاتی است که علاوه بر آلودگی ها زیست محیطی بر کمبود منابع طبیعی از جمله آب شرب دامن می زند .

لازم به ذکر است بیش از ۱۲ کیلومتر مکعب از آب شهرستان فردیس، صرف خنک شدن توربین های نیروگاه منتظر قائم می شود که با توجه به پیشرفت تکنولوژی این مهم قابل قبول نبوده و علاوه بر اسراف بی رویه آب شرب که بیت المال به شمار می آید یک منبع مهم و حیاتی را هدر می کند.

حمید احدی، سرپرست فرمانداری شهرستان فردیس در این رابطه به خبرنگار ما گفت: طبق پیش بینی ها می توان گفت شهرستان فردیس تا پنج سال آینده بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت خواهد داشت که رفع نیاز های فرهنگی، اقتصادی، عمرانی، ورزشی و غیره بسیار دشوار تر از حالت عادی خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر با مشکلی همچون بحران آب در سطح شهرستان به ویژه بخش مشکین دشت مواجه هستیم که لازم است در این رابطه تصمیمی جدی گرفت.

سرپرست فرمانداری فردیس بیان داشت: با افزایش جمعیت در این شهرستان مشکل کمبود آب جدی تر خواهد شد و به زودی با اتمام آب شرب در فردیس روبرو خواهیم بود.

محمدجواد کولیوند، نماینده مجلس شورای اسلامی البرز در رابطه با معضل کم آبی و مصرف آب شرب در شهرستان فردیس توسط نیروگاه منتظر قائم، به خبرنگار ما گفت: در راستای رسیدگی به معضلات سطح حوزه استحفاضی خود سرکشی ها مکرر و مداوم انجام می شود که معضل افزایش جمعیت در شهرستان فردیس و کمبود سرانه های کافی و زیرساخت مناسب بسیار محسوس و درخور توجه است.

وی افزود: مشکلات بسیاری در فردیس وجود دارد که کمبود “آب شرب” از معضلاتی است که به  نگاه ویژه نیازمند است وبه دغدغه مسئولان تبدیل شده است.

کولیوند در ادامه بیان داشت: در حال ۱۷ حلقه چاه آب که معادل ۱۲ کیلومتر مکعب ارزیابی می شود در نیروگاه قائم به مصرف می رسد که به نظر می آید باید در این راستا جایگزین مناسبی پیدا شود.

وی در پایان با بیان اینکه در راستا رفع معضل آب با نیروگاه منتظرقائم نشست های متعدد برگزار شده است، خاطرنشان کرد: تمام سعی خود را خواهیم کرد که این هفت حلقه چاه “آب شرب” مورد مصرف شهروندان فردیسی قرار گیرد و امیدوار هستیم این مهم به زودی محقق شود.

در پایان لازم به ذکر است هیچ کس نمی تواند منکر نقش حیاتی “آب” در زندگی انسان باشد؛ اگر چه سایر کمبود های زیرساختی شهرستان فردیس زندگی را برای این ساکنین این شهرستان دشوار خواهد کرد اما تنها رسیدگی به معضل ” آب ” است که نگرانی را به همراه خواهد داشت.

گفتنی است هر ساله حدود ۲۷ میلیون متر مکعب آب شرب توسط ساکنین شهرستان فردیس مصرف می شود.

انتهای پیام/طیبه جواهری

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.