کد خبر : 103645 | تاریخ انتشار : ۱۳:۵۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ | تعداد بازدید : 213 بازدید | تعداد نظرات : ۰

به مناسبت روز ملی هوای پاک؛ هوای فردیس پاک نیست / بار سنگین آلاینده ها بر دوش فردیس

شهرستان فردیس در حال حاضر بار سنگین آلاینده های استان البرز را به دوش می کشد

به نقل از فردیسان، به طور کلی در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می گردد که از جمله آنها روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک، روز هوای پاک و غیره می باشد. روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و … در کشورهای مختلف نامگذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی صورت گرفته است.

در ایران نیز بحران آلودگی هوا در تهران و شهرهای آلوده شامل البرز ،تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز، مسئولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر این داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند.

گفتنی است قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است.

هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.

در این میان شهرستان فردیس که از جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر برخوردار است همواره با وجود آلاینده ها در سطح شهر همراه است.

این شهرستان از شهرک هایی صنعتی همچون شهرک سیمین دشت، داشلیجه و شهرک صنعتی نور برخوردار است که وجود آلاینده ها را در سطح شهر افزایش می دهد.

وجود مجتمع منتظر القائم و همچنین انبار نفت نیز در فردیس قرار گرفته است و باید مسئولان در این زمینه اقداماتی انجام دهند.

در این میان بار ترافیکی سنگین در شهرستان فردیس و جاده ملارد این منطقه به حجم آلاینده های هوا می افزاید و این موضوع رو به افزایش است.

مسئولان شهرستان نوپای فردیس باید تدابیری را در دستور کار خود قرار دهند و این بار سنگین را از روی دوش فردیس بردارند چرا که بیشتر خدمات فردیس به سطح استان و کشور می رسد.

خدمات شهرک های صنعتی که برخی از آن ها صادر می شود به یک افتخار ملی تبدیل می شون در حالیکه آلاینده این مجموعه ها در فضای شهری فردیس آلودگی را به وجود می آورد.

ترافیک سنگین موجود در فردیس حاصل تعدد رفت و آمد های سطح استان و برخا شهر های همسایه است و این حجم ترافیکی بار بر دوش شهرستان فردیس است.

با بررسی و نگاه کلی مجموعه هایی که فضای شهر فردیس را آلوده می کند درخواهیم یافت که آلودگی هوا در این شهرستان بار سنگین تمام سطح و برخا کشور بر دوش شهرستان فردیس است.

مسئولان استان البرز و شهرستان فردیس باید با برنامه ریزی مستمر و جامع شرایطی را فراهم آورند که با کاهش ترافیک شهر فردیس، بهبود شرایط تولید در شهرک های صنعتی، بررسی روند تولید برق در مجتمع منتظر قائم و انتخاب مکان مناسبی برای انبار نفت به بهبود فضای شهری فردیس کمک کنند.

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.