کد خبر : 101975 | تاریخ انتشار : ۰۹:۳۵:۲۸ ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ | تعداد بازدید : 1,677 بازدید | تعداد نظرات : ۰

کارشناس سیاسی مطرح کرد:

تحریم صنعت هواپیمایی کشور را متحمل خسارت مالی جبران ناپذیری خواهد کرد/ مسئولان واکنش قاطعانه نشان دهند

تحمیل این خسارت مالی در شرایط رکود اقتصادی کشور بار سنگین مالی را بر دوش مردم ایران خواهد گذاشت و مسئولین باید در این خصوص پاسخگو باشند

به نقل از فردیسان، چهارشنبه هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به پیشنهاد پیتر راسکام، نماینده جمهوری خواه کنگره به تصویب رساند که در صورت تصویب در سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا پای آن، به قانون منع فروش هواپیمای مسافری تجاری به ایران و ممنوعیت دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اوفک(OFAC) از صدور مجوز فروش هواپیما به ایران تبدیل خواهد شد.

سید محمد علی جلال زاده تحلیلگر سیاسی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص این تحریم ها گفت: طبق فرمایشات و رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی وضع هرگونه تحریم به معنای نقض صریح برجام است بنابراین تحریم های جدید هواپیمایی و سایر تحریم ها برجام را نقض کرده است.

وی افزود: اگر چه بدعهدی آمریکا از ابتدا قابل تصور بود و بر همین دلیل مقام معظم رهبری بر اجرای گام به گام برجام تاکید داشتند اما متاسفانه اجرای یک جانبه برجام امروز ایران را در این بن بست قرارداده است.

جلال زاده گفت : با وجود این که مسئولان وزارت خارجه از ابتدا امضای این تعهد نامه گفته بودند که با اجرای برجام کلیه تحریم ها لغو و نه تعلیق خواهد شد و شاهد هیچ گونه تحریمی نخواهیم بود اما تاکنون بارها توسط  آمریکا به بهانه مختلف هسته ای،موشکی و حقوق بشر و … مورد تحریم قرار گرفته ایم.

وی درخصوص سکوت مسئولان وزارت خارجه و وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی هواپیمایی کشورمان در قبال این تحریم ها گفت: مهر ماه سال ۹۵بود که اوفک مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت های ایرباس و بویینگ داد، طبق این مجوز قرار است که بویینگ ۱۰۰ فروند هواپیما و ایرباس ۱۱۸ فروند هواپیمای نو به ایران‌ایر (شرکت هواپیمایی ملی ایران) به صورت غیر نقدی و لیزینگ بفروشد.

این مبلغ در طول چند سال باید به نسبت پرداخت شود که بخش اعظم آن از طریق فاینانس تامین می‌شود که ۱۵ درصد ارزش این قرارداد به صورت پیش پرداخت و میان پرداخت و ۸۵ درصد در طول چند سال به شرکت واسطه پرداخت خواهد شد، بنابراین طبق قرارداد فاینانس ایران ملزم به پرداخت اقساط خواهد بود و قانونی شدن این تحریمها کشور را متحمل خسارت مالی جبران ناپذیری خواهد کرد.

این کارشناس سیاسی ضمن بیان این مطلب که مسئولین باید در برابر این تحریمها پاسخگو باشند خاطر نشان کرد: تحمیل این خسارت مالی در شرایط رکود اقتصادی کشور بار سنگین مالی را بر دوش مردم ایران خواهد گذاشت و مسئولین باید در این خصوص پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: دولت باید حقوق ملت ایران را در عرصه ی جهانی و بین المللی مطالبه کند در این شرایط صحبت نمودن از برجام به عنوان برگ برنده ای که هیچ دستاوردی برای مردم جز تعطیل شدن صنعت هسته ای و عدم گشایش اقتصادی و وضع تحریم های جدید نداشته است به نفع ملت نخواهد بود.

وی درپایان خاطر نشان کرد: در صورت ادامه این دیپلماسی در عرصه ی سیاست خارجی باید هر روز منتظر تحریم های جدید علیه ایران بود، تجربه نشان داده است سکوت و کرنش در برابرزیاده طلبی های آمریکا او را گستاخ تر و ایستادگی و مطالبه گری او را وادار به عقب نشینی نموده است، با امضا این متمم توسط ترامپ تحریم صنعت هواپیمایی ایران به یک قانون تبدیل می شود و لازم الاجرا خواهد بود و به طور قطع امریکا یک روز برجام را به صورت قانونی برهم خواهد زد.

 

 

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.