کد خبر : 100738 | تاریخ انتشار : ۰۸:۳۵:۰۷ ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ | تعداد بازدید : 1,213 بازدید | تعداد نظرات : ۰

خیمه شب بازی آمریکایی در دفاع از حقوق بشر/ مشتی دلارنفتی بهای سکوت مجامع بین المللی

هزاران کودک در چند سال گذشته در یمن با بمب های عربستان سعودی به خاک و خون کشیده شده اند و مشتی دلار مانع از شنیده شدن ندای مظلومیت آنان در مجامع بین المللی گردیده است.

به نقل از فردیسان، ایالات متحده آمریکا در حالی بر طبل حقوق بشر در جهان می کوبد که کارنامه سیاهی از نقض حقوق بشررا در پیشینه ی تاریخی خود دارد.

یکی از مهم ترین نقض آشکار حقوق بشر، حمله موشکی ناو جنگی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس ایرانی در خلیج فارس در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷ است.

ابعاد این فاجعه انسانی به قدری وسیع بود که حتی مقامات آمریکایی از پذیرفتن مسئولیت آن شانه خالی می کردند و مدعی اشتباه گرفتن این هواپیمای مسافربری با جت جنگی اف-۱۴در خارج از دالان بین المللی خطوط هوایی بودند در حالی که طبق اسناد و شواهد به دست آمده این فاجعه انسانی کاملا عمدی و از قبل پیش بینی شده بود .

درعمر ۳۸ ساله انقلاب اسلامی حقوق مردم ایران همواره از سوی آمریکا و دست نشانده های استکبار جهانی مورد نقض قرار گرفته است که از جمله آن می توان، تجاوز نظامی به خاک ایران به امید آزاد سازی گروگان های لانه جاسوسی. واقعه طبس-،طراحی و سازماندهی “کودتای نوژه” تیرماه سال ۱۳۵۹،تحریک نظام حزب بعث عراق برای آغاز جنگ تحمیلی سال ۱۳۵۹،حمایت سیاسی، حقوقی وتبلیغاتی از نظام بنی صدر درخرداد ماه سال ۱۳۶۰،سرنگون کردن هواپیمای مسافربری ایرباس ایران بر فراز خلیج فارس توسط ناو “وینسنس” درتیرماه سال ۱۳۶۷، تحریک دولت امارات متحده عربی برای مطرح ساختن ادعاهای مالکیت جزایر سه گانه ایرانی درخلیج فارس درسال ۱۳۷۲ و فشار مستمر بر اتحادیه اروپا و کشور ژاپن برای قطع روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران درسال ۱۳۷۵ و انواع تحریمها و ترورها تنها نمونه ی کوچکی از کارشکنی این دولت سیاه بوده است.

 

قریب به ۱۷هزار شهید ترور که در بسیاری از این ترورها دست پنهان دولت آمریکا و حمایت های آمریکایی آشکار شده است و حمایت از گروه های منافقین و خارج کردن انان ار لیست سیاه نمونه های واضح و آشکار نقض حقوق بشر توسط دولت مدعی حقوق بشر آمریکایی در ایران است.

اکنون این پرسش مطرح است که  با این تجربه ی تاریخی ازجنایات امریکا طی دهه های اخیر علیه مردم ایران و سایر ملل منطقه و جهان، چقدر می توان ادعای دفاع از حقوق بشر آمریکا را باور داشت؟

آمریکا در حالی دم از حقوق بشر می زند که هنوز نتوانسته است موضوع تعصبات نژادی را در کشور خود حل کند گزارشی از سازمان های بین المللی نشان می دهد که حدود ۳۴ درصد از افراد اعدام شده در امریکا سیاهپوست بوده اند که البته بسیاری نیز بعدها مشخص شده بی گناه بوده اند اما به دلیل تعصب نژادی حاکم در هیئت منصفه دادگاهشان که همگی سفیدپوست بوده اند، با حکم اعدام مواجه شده اند.

در این میان، ایالت تگزاس با ۵۱۵ مورد اجرای حکم اعدام در تمام این مدت رتبه نخست را در میان ایالت های آمریکا به خود اختصاص داده است. اوکلاهما با ۱۱۱ مورد در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن ویرجینیا با ۱۱۰ مورد قرار گرفته است. این سه ایالت بیش از نیمی از تمام اعدام های آمریکا را در مدت حدود ۳۵ سال گذشته به خود اختصاص داده اند.

پرونده ی سیاه امریکا در نقض اشکار حقوق انسانی در تمامی کشورهای منطقه وجهان دیده شده است که از جمله آن می توان به  فاجعه انفجار اتمی در دو شهر”هیروشیما” و “ناکازاکی”که به مرگ آنی ۲۲۰ هزار نفر منجر شد  جنایت های “جنگ دوم جهانی،جنایت و قتل عام در “جنگ ویتنام،به کارگیری “سلاح شیمیایی” ،تجاوز واشغال “افغانستان”رسوایی های ضد حقوق بشری آمریکا در زندان ابوغریب و گوانتانامو اشاره کرد.

امروز امریکا با دردست داشتن ابزارهای رسانه ای و تبلیغاتی سعی دارد خود را به عنوان حامی حقوق بشر در جهان معرفی کند در حالی که کشتارهای کودکان معصوم و بی گناه در کشورهای سوریه،یمن و عراق و افغانستان و دخالت مستقیم و غیرمستقیم در تمامی ترورها نشان از خیمه شب بازی کودکانه  این کشور است.

نفوذ آمریکایی‌ها بر روی سازمان های حقوق‌بشر، نهادهای بین الملل، شورای امنیت و سازمان ملل سبب شده این سازمان‌ها در امور خود تابع آمریکا باشند و هیچ‌گونه واکنشی در برابر کشتار جهانی نشان ندهند وعملا به یک سازمان نمادین با بیانیه های توخالی و پوج تبدیل شود .

هزاران کودک در چند سال گذشته در یمن با بمب های عربستان سعودی به خاک و خون کشیده شده اند و مشتی دلار مانع از شنیده شدن ندای مظلومیت آنان در مجامع بین المللی گردیده است، رسوایی سازمان ملل در این زمینه بی سابقه است و امروزه متاسفانه شاهد این واقعیت تلخ هستیم که در خصوص تعقیب متجاوزین به دلیل منافع سیاسی خاص دول و قدرتها اقدام صحیحی صورت نمی گیرد.

تحولات جهان نشان دهنده این مسئله است که ادعای حقوق بشری از سوی آمریکا، دروغ بزرگی است؛ چراکه هر جایی که در آنجا فتنه و درگیری وجود دارد، حمایت آمریکا از یک طرف درگیر به چشم می خورد.

نمونه ی بارز این دخالت را می توان در عربستان که دارای حکومت قرون وسطایی که حتی مردمش هم حق شرکت در انتخابات ندارند و زنان و دختران از پیش پا افتاده ترین حقوق اجتماعی محروم هستند اشاره کرد که با کمک دلارهای نفتی خود  متحد و دوست آمریکا است و با کمک اروپا، به عنوان رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تعیین می شود!

آیا صرف انتشار یگ گزارش آنهم از نوع وزارت خارجه امریکا را می توان دفاع و پاسداری از حقوق بشر در جهان تلقی کرد؛ در حالیکه عملکرد امریکا مملو از دو گانگی؛ رفتارهای تبعیض آمیز و غیرمنصفانه در عرصه حقوق بشر است.

 

.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.