کد خبر : 100976 | تاریخ انتشار : ۰۹:۱۲:۴۲ ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ | تعداد بازدید : 943 بازدید | تعداد نظرات : ۰

معضلات آشکار محله های کرج؛

رنجی که ساکنان حصارک از معضلات فرهنگی- اجتماعی می برند/ خیابان های بدون پیاده رو تهدیدی برای جان اهالی

ساکنان حصارک بالا از معضلات فرهنگی- اجتماعی و ساخت وسازهای غیراصولی به عنوان کاستی‌های این منطقه نام می‌برند و درخواست رسیدگی به این مشکلات را دارند

سرویس استانی فردیسان، حصارک یکی از محله‌های غربی کرج است که در ۲ بخش حصارک بالا و پایین در حوزه خدماتی شهرداری مناطق ۵ و۶ قرار دارد. حصارک بالا که در سال‌های گذشته منطقه ای ییلاقی و سرسبز بود، امروز ترکیبی از کوچه‌های تنگ وباریک، آپارتمان‌های کوتاه و بلند با ظاهری نامناسب است که نشان از عدم رعایت اصول معماری و شهری دارد. ساکنان حصارک از معضلات فرهنگی- اجتماعی از قبیل اعتیاد، کمبود امنیت، کمبود فضای سبز، وضع نامناسب آسفالت، نبود پارکینگ وپیاده رو در برخی کوچه‌هاوخیابان‌ها و ساخت وسازهای غیراصولی به عنوان کاستی‌های این منطقه نام می‌برند و درخواست رسیدگی به این مشکلات را دارند.

مشکلات عیان حصارک بالا/خیابان های بدون پیاده رو تهدیدی برای جان اهالی


کمبود پارکینگ
یکی از اهالی این منطقه از نبود پارکینگ در بسیاری از آپارتمان‌ها می‌گوید و اینکه بسیاری از مردم مجبورند خودروهای خود را در خیابان و اکثرا با فاصله ای دور از خانه خود پارک کنند. «حیدر رمضانخانی» اظهار می‌کند: با توجه به ناامنی‌هایی که در حصارک بالا وجود دارد، یا اتومبیل یا قطعات آن به سرقت می‌رود.
وی می‌افزاید: گاهی اوقات هم بین همسایه‌ها برای جای پارک خودرو مشاجره و درگیری صورت می‌گیرد.
رمضانخانی اظهار می‌کند: حصارک بالا بدون رعایت و بهره بردن از اصول شهری شکل گرفته وهرکسی خواسته و توانسته بالای خانه قدیمی خود را یک تا ۳ طبقه ساخته است؛ بدون رعایت مسائل ایمنی. مشخص است که درصورت بروز اتفاق و حوادث طبیعی چه فاجعه‌ای حاصل خواهد شد.

مشکلات عیان حصارک بالا/خیابان های بدون پیاده رو تهدیدی برای جان اهالی


تعیین تکلیف عقب نشینی ملک ها
شهروند دیگری می‌گوید: سال‌هاست در بعضی کوچه‌ها برای ملک‌ها عقب نشینی اعلام شده است و برای برخی از ملک‌ها تعیین تکلیف شده و بسیاری از آنها بلاتکلیف مانده اند.
«
هاجر ایزدپناه» ادامه می‌دهد: در بعضی کوچه‌ها که عرضی کمتر از ۳ متردارند، فاصله ملک‌های روبه روی هم بدون حتی نیم متر پیاده رو است. به هنگام رد شدن ماشین از خیابان، زمانی‌که آب درکف خیابان جمع شده باشد،با شتاب به داخل خانه‌ها ومغازه‌ها پاشیده می‌شود.
ایزدپناه اظهار می‌کند: اگر تکلیف این ملک‌ها و تعریض خیابان و کوچه‌ها مشخص شود از حجم این مشکلات کاسته می‌شود. هرچند که حصارک بالا به این راحتی از مشکلات خلاص نمی‌شود زیرا لبریز ازمشکلات ریز و درشت و زیربنایی است.

مشکلات عیان حصارک بالا/خیابان های بدون پیاده رو تهدیدی برای جان اهالی


وجود معتادان و درگیری آنها در کوچه و خیابان
«اعظم سلوکی» هم می‌گوید: متاسفانه در این منطقه اعتیاد و مواد فروشی زیاد شده است و اکثر روزها درگیری و زدوخورد صورت می‌گیرد.

فشار وتمرکز روی معابراصلی
معاون فنی و شهرسازی منطقه ۶ شهرداری کرج می‌گوید: اکنون با توجه به اولویت‌ها، طرح‌هایی در دست اقدام است.
«
خسرو کازرانیان» اظهار می‌کند: به دلیل طرح ادامه بلوار ماهان همه فشار روی معابر اصلی است. همچنین ادامه بزرگراه ۶۰متری که از میدان آزادگان تا دانشگاه خوارزمی ادامه خواهد داشت تا تقاطع خیابان نهم و میدان باهنر انجام شده است و در حال آزادسازی املاک این پروژه هستیم.
وی می‌افزاید: اکنون بیشتر فشار روی بزرگراه‌هاست اما در کنار آن از معابر فرعی غافل نیستیم و روند کار در این زمینه به استقبال مردم برمی‌گردد. معمولا براساس طرح تفصیلی برای معابری که نیاز به بازگشایی دارد، مالکان به شهرداری مراجعه می‌کنند و پروانه می‌گیرند. قاعدتا اصلاحاتی در معابر اجرا می‌شود و وقتی حجم کار به بالای ۵۰درصد می‌رسد، شهرداری به تملک ریزدانه‌ها اقدام می‌کند.
کازرانیان می‌افزاید: اما زمانی‌که طرح در دست اقدام است و شهرداری برای تعیین تکلیف ملک‌ها سراغ مردم می‌رود، روند کار کاملا به همکاری مردم بستگی دارد.
وی می‌گوید: بعضی از ملک‌ها به طور کامل در طرح قرار دارند و در برخی نیز فقط بخشی از ملک در طرح قرار می‌گیرد. در نوع دوم مردم تمایل بیشتری برای پیگیری و تعیین تکلیف دارند اما در مورد اول مردم به راحتی اقدام و همکاری نمی‌کنند. چنانچه موردی برای کسب پروانه مراجعه کند حتما تعیین تکلیف می‌کنیم و مردم را بلاتکلیف نمی‌گذاریم.

مشکلات عیان حصارک بالا/خیابان های بدون پیاده رو تهدیدی برای جان اهالی

بیش از۸۰درصد بافت منطقه۶ قولنامه ای است
معاون فنی وشهرسازی منطقه ۶ شهرداری کرج درباره ساخت و سازهای غیراصولی و غیرمجاز اظهار می‌کند: بیش از ۸۰درصد بافت شهرداری منطقه ۶به سمت ثبت قولنامه برای‌ ساخت پیش رفته و در واگذاری زمین‌های مسکن و شهرسازی شاهد وقوع اتفاقات ناخوشایندی هستیم. در این زمینه با کسانی که بافت شهری را به سمت قولنامه‌ای شدن و تخلف در ساخت پیش می‌برند، برخورد می‌کنیم. متاسفانه برخی از همکاران و مسئولان نظارتی موجب بروز این مشکلات می‌شوند اما به محض اطلاع از تخلف در ساخت وساز جلوی آن را می‌گیریم و به کمیسیون ماده صد می‌فرستیم.
کازرانیان می‌افزاید: خوشبختانه معاون دادستان بخشنامه ای را به همه واحدهای خدماتی مانند شرکت برق و آب وفاضلاب مبنی بر اینکه بدون استعلام از شهرداری حق فروش امتیاز به ملک‌های قولنامه‌ای را ندارند ارجاع داده است. اگر همکاری با این اداره‌ها انجام شود و افراد نتوانند خدماتی دریافت کنند به سمت قانون‌مداری پیش می‌رویم.

خدیجه ستارزاده

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.