کد خبر : 100919 | تاریخ انتشار : ۰۸:۱۶:۰۰ ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ | تعداد بازدید : 1,005 بازدید | تعداد نظرات : ۰

سایه ی سنگین نگاه کاسبکارانه بر بازار فردیس /نقش کم رنگ مسئولین در احیای فرهنگ عفاف و حجاب

به نظر می رسد اتاق اصناف برنامه ای برای نظارت بر نوع کالای فروشی در فروشگاهها ندارد و برخی از کسبه که تنها معیار آن ها دریافت سود بیشتر و جلب رضایت تعداد محدودی ازمشتریان  است بدون توجه به این معضل اجتماعی خود مروج فرهنگ بی حجابی در این شهر شده اند

به گزارش فردیسان، موضوع عفاف و حجاب همواره یکی از معضلات مهم فرهنگی در شهرستان فردیس به شمار می آید،اما نگاهی به عملکرد مسئولین نشان می دهد تاکنون هیچ اقدام عملی جدی و موثری برای حل این معضل در این شهرستان صورت نگرفته است.

انتخاب نام “شهر فاطمی فردیس” اگرچه درمعرفی شهر فردیس و زدودن بسیاری ازهجمه های فرهنگی به این شهرموثر بود اما در عمل تنها بسنده کردن به یک نام، هیچ دستاوردی برای حل مشکلات فرهنگی در این شهر نداشت.

به نظر می رسد مسئولین فرهنگی شهرستان نیز به این معضل به چشم یک مشکل اجتماعی نگاه نمی کنند و اذعان دارند که این معضل محدود به فردیس نیست و یک معضل کشوری است بنابراین در عمل کاری از دست مسئولین شهرستانی با این بودجه ناچیز فرهنگی برنمی آید.

علی رغم گزارش های متعدد در خصوص مانور مانکن های بد حجاب و ویترین مغازه هایی که ازعکس های مستهجن به عنوان وسیله ای برای جذب مشتری استفاده می کنند که نمونه ی بارز تجاوز به حریم حقوق شهروندی محسوب می شود اماهیچ اقدامی درخصوص جمع آوری و یا ساماندهی به واحد های صنفی در بازار پررونق فردیس صورت نگرفت و فردیس هم چنان بازار مثال زدنی برای عرضه انواع پوشاک روز با مخالف با شئون اسلامی محسوب می شود.

 حضور این بازار همیشه مشتریان خاصی را از نقاط مختلف استان البرز راهی این شهر نموده است تا در نگاه اول به شهر فردیس به چشم یک شهری با آفت فرهنگی بدحجابی و بی حجابی نگریسته شود و نام فردیس در زمره اسامی محل هایی با مشکل بدحجابی و بی حجابی قرار گیرد.

در عبور از خیابان اصلی فردیس اگرچه چشمهایتان به لباس های با طرح ها و رنگ های خارج از عرف و شئون اسلامی می خورد اما برای یافتن مغازه ای برای عرضه پوشاک ایرانی و اسلامی و محصولات عفاف و حجاب  نگران خواهد ماند.

علی رغم جلسات متعددی که برای برپایی محلی برای عرضه پوشاک ایرانی .و اسلامی برگزار شد اما در نهایت این جلسات نتوانست دردی از دردهای مردم را کم کند و رایزنی ها و گزارش ها تنها پشت میز جلسات ماند.

اما نکته جالب توجه این است که به نظر می رسد مسئولین اتاق اصناف شهرستان فردیس نیز دغدغه ای برای حل این موضوع ندارند و نگاه کاسبکارانه بر این صنف خیمه زده است.

پرسش خبرنگار ما مبنی بر نظارت بیشتر بر عرضه پوشاک در بازار فردیس با پاسخ قابل تاملی از سوی یکی از مسئولین اتاق اصناف روبه رو شد.

وی در این خصوص گفت: این پوشاک در حال ارائه در کل کشور است و ربطی به فردیس ندارد، تولیدیی که محصول خود را به فردیس می دهد به کرج و تهران هم می دهد حالا فردیس ارائه نکند جای دیگر ارائه می کند.

او میگوید: برنامه ی خاصی برای نظارت نداریم وهمان نظارت های معمول اتاق اصناف در حال انجام است.

وی درخصوص محلی برای ارائه پوشاک ایرانی و اسلامی گفت: ما از این موضوع استقبال می کنیم اما شخص سرمایه گذار معرفی نشده است.

حجت الاسلام ایمانی امام جمعه شهرستان فردیس در خصوص نابه سامانی های فرهنگی در این شهرستان  گفت: باتوجه به این که فردیس یک شهر مهاجر پذیراست و از تمام قومیت ها و تفکرات مختلف و فرقه های ضاله  در این شهر حضور دارند موضوع ساماندهی فرهنگی در این شهرستان اهمیت زیادی دارد.

حجت الاسلام ایمانی درادامه افزود: مسلما حضور فرقه های ضاله در این شهر برای پیشبرد اهداف و فرهنگ خود که همانا ابتذال جامعه می باشد اهمیت موضوع فرهنگی را دو چندان نموده است، بنابراین لازم است علاوه بر برخورد قهریه   وظیفه ی اصلی فرهنگ ساز ی که بر دوش مسئولین فرهنگی و اجرائی می باشد به درستی انجام پذیرد.

وی در ادامه بر کوتاهی برخی ادارات مسئول  در بخش فرهنگی این شهرستان تاکید کرد و گفت: متاسفانه با دخالت هایی که درارتباط با تشکیل اتاق اصناف شهرستان فردیس در  کرج صورت گرفت وبا فامیل بازی ها و دوست بازی ها یی که بین مسئولین شهرستان متداول بود کسانی در اصناف خیمه زده اند که دغدغه فرهنگی را ندارند .

امام جمعه شهرستان فردیس درادامه تصریح کرد: متاسفانه اتاق اصناف به عنوان متولی اصلی صنف پوشاک بر نوع عرضه پوشاک در بازار فردیس نظارتی ندارد، از طرفی اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و متولیان فرهنگی شهر نظارت لازم  را بر فروشگاههای محصولات فرهنگی ندارند.

به نظر می رسد اتاق اصناف برنامه ای برای نظارت بر نوع کالای فروشی در فروشگاهها ندارد و برخی از کسبه که تنها معیار آن ها دریافت سود بیشتر و جلب رضایت تعداد محدودی ازمشتریان  است بدون توجه به این معضل اجتماعی خود مروج فرهنگ بی حجابی در این شهر شده اند.

تا زمانی که فروشگاههای و مغازه های سطح شهر مروج بی عفتی و بی حجابی باشند نمیتوان فرهنگ عفاف و حجاب را در شهر نهادینه کرد و انتظاری محیطی امن و سالم را در بازاری مملواز مظاهر بی عفتی و بی حیایی داشت.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.