کد خبر : 101006 | تاریخ انتشار : ۰۸:۳۸:۱۳ ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ | تعداد بازدید : 1,103 بازدید | تعداد نظرات : ۰

به مناسبت دوسالگی برجام؛

شعارهایی که پس از ۷۰۰ روز حتی به مرز واقعیت هم نزدیک نشد/ پشت پرده لفاظی های اغواگرانه غربی ها،توطئه است

به‌کارگیری ادبیات شکست توسط وزیر امور خارجه کشورمان پس از گذشت۷۰۰روز ازامضای برجام در امریکا ثابت کرد پس از گذشت دو سال ازبرجام هیچ کدام از شعارهای آنها حتی به مرزواقعیت نیز نزدیک نشد.

به نقل از فردیسان،با گذشت دوسال از امضای توافقنامه برجام و عدم تعهد و پایبندی آمریکا به اجرای مفاد این توافقنامه بین المللی دیگر بی فروغ بودن خورشید برجام برای همه مردم و مسئولین جمهوری اسلامی ایران ثابت شده است.

افرادی که تا دیروز منتقدان برجام را کاسبان تحریم لقب می دادند خود به بدعهدی و عدم تعهد امریکایی ها اذعان دارند.

اگرچه در دو سالگی برجام سران کشورهای ۵+۱ و اتحادیه اروپا با بسیاری از لفاظی ها توخالی برجام را یک قرارداد بین المللی و موجب صلح پایدار در منطقه معرفی کردند اما در عمل تیترهای  اغواگرانه رسانه های خارجی بیشتر به یک توطئه شبیه است تا به واقعیت های پشت پرده برجام …

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اظهارات خود در نیویورک مبنی بر اینکه «متاسفانه آمریکا ضمن این که حداقل ماندگاری را در این توافق داشته است ولی با اجازه ندادن به ایران در بهره بردن از منافع کامل این توافق در عمل نمودن به روح این توافق شکست خورده است‌.» به عدم تعهد آمریکایی ها در این توافقنامه اعتراف کرد.

 

به‌کارگیری ادبیات شکست توسط وزیر امور خارجه کشورمان پس از گذشت۷۰۰روز از امضای برجام در امریکا ثابت کرد پس از گذشت دو سال ازبرجام هیچ کدام از شعارهای آنها حتی به مرز واقعیت نیز نزدیک نشد.

اگرچه ایران در عمل به تعهدات برجامی خود چنان سرعت عمل و عجله به خرج داد که تعجب ناظران غربی را نیز برانگیخت اما پاسخی که از طرف غرب دریافت کرد ناامیدکننده بود، چرا که آنها به مسائل دیگری نظر داشتند و خواب‌های دیگری دیده بودند.

از جمله مهم ترین اهداف اصلی برجام که «برداشته شدن کامل و جامع همه تحریم‌ها» و «گشایش فوری، معیشتی و اقتصادی در کشور» عملا پشت دروازه های تحریم ها و رفت و امدهای صوری کشور های خارجی معطل ماند.

«ایجاد رکود در کسب وکار»، «نبود سرمایه‌گذاری خارجی و به جای آن تأمین مطالبات اقتصادی کشورهایی مانند فرانسه با عقد قرارداد با شرکت ایرباس و پژو»، «فقدان گشایش در ارتباطات بین بانکی میان ایران و اروپایی‌ها» و «بسته ماندن سوئیفت» از نمونه‌های آن است.

علاوه بر این بر خلاف تبلیغات انتخاباتی دولتمردان به برداشته شدن سایه جنگ از کشور به جرات میتوان اذعان داشت برجام نه تنها سایه جنگ را از کشور برنداشت بلکه باعث شد تا دشمنان کینه ورزانه تر با جمهوری اسلامی برخورد کنند زیرا وقتی توازن قدرت به هم بخورد احتمال جنگ برقرار می شود، وقتی قدرت ها برابر باشد یا قدرت جمهوری اسلامی بیشتر باشد دشمن کمتر جرات تجاوز را خواهد داشت.

کشوری مانند عربستان که در مقابل ایران ناچیز است وزیر خارجه اش در مقابل ایران هتاکی می کند و تنها با کلی گویی وزیر خارجه ایران مواجه می شود پاسخی که در سیاست خارجی ارزشی ندارد یا حتی وزیر امورخارجه امریکا بحث توقف سلاح  موشکی را مطرح می کند.

در عرصه ی سیاست خارجی نیز جز اعمال تحریم های متعدد از سوی آمریکا ،بلوکه کردن اموال دولت ایران و به  کارگیری ادبیات تهدید و تحقیر توسط کشورهای آمریکایی و اروپایی نمونه دیگر از دستاورد برجام بود.

در این میان برخوردهای «محتاطانه» با امریکایی‌ها و«هراس از مواجهه علنی و برخورد توئیتی» نتوانست آورده مشخصی برای ایران به همراه داشته باشد و عامل «ضمانت بخش»برای تجدیدعمربرجام باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۱۱ مردادماه سال گذشته تاکید کردند؛ «این برجام شد برای ما یک نمونه، یک تجربه… در ظاهر وعده می‌دهند، با زبان چرب و نرم حرف می‌زنند اما در عمل توطئه می‌کنند، تخریب می‌کنند، مانع از پیشرفت کارها می‌شوند؛ این شد آمریکا؛ این شد تجربه».

اگرچه دولت در این مدت تلاش نمود با سوق دادن مسائل اقتصادی به مسائل سیاسی موجب منحرف شدن ذهنیت جامعه شود اما این تفکر تداوم زیادی نخواهد داشت و در صورت تکرار رویه و رویکردهای چهار سال نخست در چهار سال دوم، در مقابل امریکا میزان هزینه‌ها چندین برابر افزایش می‌یابد.

بنابراین امیدواریم مسئولین دولت دوازدهم با سرلوحه قراردادن بیانات مقام معظم رهری از تکرار این تراژدی تا سال ۱۴۰۰ جلوگیری نمایند تا از سوراخ برجام توسط کشورهای دسیسه چین و دشمن انقلاب بار دیگر گزیده نشوند چرا که آزموده را آزمودن خطاست.

 

انتهای پیام/

 

 

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.