کد خبر : 103382 | تاریخ انتشار : ۰۰:۲۵:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۰۷ | تعداد بازدید : 242 بازدید | تعداد نظرات : ۰

ضرورت گسترش فرهنگ خدمت، خادم و مخدوم در تشکل‌های جوانان رضوی/ در پرتو حضرت رضا(ع) بسیاری از مشکلات کشور قابل حل است

تولیت آستان قدس رضوی گفت: گسترش فرهنگ خدمت، خادم و مخدوم در تشکل‌های جوانان رضوی بسیار مهم است

به نقل از فردیسان، به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، امشب در مراسم اختتامیه نخستین اجلاسیه بین‌المللی تشکل‌های جوانان رضوی، بیان کرد: ارتباط با بارگاه رضوی، نعمت بزرگی است و دانشگاهی برای بشریت است که معلم آن امام رضا(ع) و دانشجویان آن، همه ارادتمندان آن حضرت هستند و ماده درسی مورد آموزش، زیارت جامعه کبیره و سایر مفاهیم دینی ماست.
وی با اشاره به اهمیت جایگاه بندگی در وجود انسان، گفت: ارتباط با حجت خدا برای این است که زائر، خود را در جایگاه عبد پروردگار متعال ببیند و بداند نیازمند هدایت الهی است تا انسانی با تعریف الهی و رضوی از خود بسازد و نورانیت در وجودش پیدا بشود.
تولیت آستان قدس رضوی از همگی خواست تا از خداوند تقاضای سیره رضوی داشته باشند و افزود: بگویید می‌خواهم جلوه سیره رضوی شوم و جامعه‌ام را به شیوه نظام‌سازی دینی بسازم؛ برای این کار ۴ اصل داریم، که عبارتند از اقامه نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر؛ سالک دلداده امام با این ۴ اصل در راه مبارزه با فساد مصمم و در مسیر حق مقاوم می‌شود.
وی با بیان لازمه ایجاد تمدن رضوی در جامعه نبوی، بیان کرد: تمدن رضوی به دنبال تمدن نبوی می‌آید و آنچه امام رضا(ع) از مدینه تا مرو شکل دادند، یک مدنیت رضوی بوده با ویژگی‌های مدنیت! شعار ایشان همان “کلمه لااله‌الاالله حصنی فمن‌دخل حصنی امن من عذابی” است و سخن ایشان در خصوص بنای اسلام که فرمودند “بنای اسلام بر دو پایه استوار است، یکی کلمه توحید و دیگری توحید کلمه”، دو اصل اساسی در مقابل جاهلیت قدیم و مدرن است.
رئیسی بر ظهور و بروز معنویت اجتماعی در کنار معنویت فردی، تاکید داشت و خاطرنشان کرد: نباید فقط به معنویت فردی بپردازیم البته که برخی تمام دین را در همین بخش فردی تعریف می‌کنند، بلکه دینداری باید در تمام زوایای جامعه جا بگیرد؛ زیارت امام رضا(ع) یک برش از زندگی زائر نیست که به قبل و بعد زندگی‌اش بی‌ارتباط باشد، بلکه قرار است پیشینه او را اصلاح و آینده او را در مسیر رضوی قرار دهد.
وی با بیان مفهوم ۳ گانه خدمت، خادم و مخدوم، بیان کرد: در پرتو نورانیت امام با شعار توسعه در مفهوم خادم خدمت و مخدوم، کار خود را آغاز می‌کنیم؛ این خدمت با آن ادعای خدمت‌هایی که در عالم می‌شود، فرق دارد! خدمتی که با اهداف منفعت‌گرای غربی است یا با تعاریف اومانیستی همراه شده که فقط برای آرام گرفتن خود شخص انجام می‌گیرد، متفاوت است؛ این خدمت از خانه کوچک فاطمه(س) و علی(ع) آموخته شده و در پرتو ارادت به امام رضا(ع) انجام می‌شود؛ عنصر دگرخواهی در آن با نشانه خداخواهی جاری است؛ در راستای توسعه این مفهوم هزاران خدمت در کشور انجام شده است.
تولیت آستان قدس ضمن قدردانی از جوانان فعال در تشکل‌های جوانان رضوی، بیان کرد: جوانان ما در پرتو عنایات مقام معظم رهبری، در تشکل‌ها کارهای بسیار و خدمت‌های بی‌دریغی کردند و هیچ توقعی ندارند؛ هدف آنها آرمان‌خواهی است و مثل فعالان حزبی به دنبال قدرت سیاسی نیستند.
وی گرایش به خدمت را در آستان قدس رضوی و در میان جوانان تشکل‌های رضوی رو به افزایش دانست و افزود: جوانان ما اثر کار خود را به نظاره نشسته‌اند، خدمتی که در محضر جلوه تام قدسی حضرت حق یعنی امام رضا(ع) باشد، جایگاه خاصی دارد؛ خدا می‌داند که در پرتو این حضرت بسیاری از مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سایر مسائل کشور قابل حل است و این ظرفیت بسیار گسترده ایست.
رئیسی با ابراز امیدواری در خصوص گسترش مفاهیم خدمت، خادم و مخدوم گفت: امید داریم این مفاهیم که با الهام از پیام رهبر فرزانه انقلاب بوده، در کشور بروز پیدا کند و جوانان رضوی بتوانند در سراسر کشور گره‌گشایی و رفع نیاز از محرومان بکنند؛ به عنوان خادم این آستان از عزیزان موسسه جوانان رضوی و تشکل‌های مردمی سراسر کشور که لبیک به رهبر معظم انقلاب گفتند و با کار فرهنگی مداوم، آتش به اختیار رهبری را که ترجمان امر به معروف و نهی از منکر است، تجلی بخشیدند و نورانیت فردی خود را در جامعه تکثیر کند، از تک تک جوانان عزیز تشکر کنم؛ جوان رضوی باید در رفتار اجتماعی‌اش، در ظاهرش و چهره‌اش آثار بندگی باشد و آثار بندگی او در رفتار اجتماعی مشخص باشد.
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.