کد خبر : 100468 | تاریخ انتشار : ۰۷:۲۰:۱۸ ۱۳۹۶/۰۳/۳۱ | تعداد بازدید : 1,039 بازدید | تعداد نظرات : ۰

کارشناس سیاسی مطرح کرد:

وزارت خارجه خط مقدم دفاع از ایران است/دیپلماسی خشن با منتقدان داخلی و دیپلماسی لبخند در برابر منتقدان خارجی چاره کار نیست

مسئولینی که اذعان دارند برجام هم از لحاظ هم از لحاظ جسمی وهم روحی مورد نقض قرار گفته است تنها به قرار دادن یک توئیت در فضای مجازی بسنده می کنند که هیچ ارزشی در عرصه ی روابط بین الملل ندارد

محمد حسین گودینی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با پایگاه خبری فردیسان در مورد انفعال وزارت خارجه ایران در برابرمواضع غربی ها و آمریکایی ها گفت: دولت در عرصه ی سیاست خارجی و برجام شکست خورده است، آمریکایی ها هر روز تحریم جدید، فراگیر و عمیق و به قول روزنامه نگارهای غربی سیاهچالی را برای ایران رقم می زنند و رئیس جمهور به جای این که پاسخگوی مردم باشد و موضع روشن و شفافی در برابر نقض مکرر برجام اختیار کند بحث های حاشیه ای را مطرح می کند.

وی افزود: وقتی کشوری مانند عربستان که در مقابل ایران ناچیز است وزیر خارجه اش در مقابل ایران هتاکی می کند و تنها با کلی گویی وزیر خارجه ایران مواجه می شود ، یا حتی وزیر امورخارجه امریکا بحث توقف سلاح  موشکی را مطرح می کند،مسئولینی که اذعان دارند برجام هم از لحاظ هم از لحاظ جسمی وهم روحی مورد نقض قرار گفته است  تنها به قرار دادن یک توئیت در فضای مجازی بسنده می کنند که هیچ ارزشی در عرصه ی روابط بین الملل ندارد.

این کارشناس سیاسی در مورد عدم موضع گیری قاطع مسئولین سیاست خارجه درباره درباره برجام و تحریم های جدید آمریکا گفت: وقتی در راس وزارت خارجه کسانی قرار گرفته اند که مدیریت برجام را برعهده داشته اند نمی توان انتظار موضعی قاطعانه در برابر عهدشکنی های آمریکا داشت.

گودینی درادامه با مطرح نمودن این سوال که راهبرد دولت آقای روحانی در برابر دولت امریکا چیست؟ اظهار داشت: درچند ماه گذشته جمهوری اسلامی و برجام بارها مورد نقض و تهاجم قرار گرفته است راهبرد وزرات خارجه ایران در مقابل نقض متعدد برجام چه بوده است؟ هیئت نظارت بر برجام چه اقدامی انجام داده است؟ متاسفانه به مجلس هم امیدی نداریم در حالی که باید اقدام کند و یقه ی دشمن را بگیرد در مرخصی سالیانه به سر می برد.

این کارشناس سیاسی به دغدغه های مقام معظم رهبری اشاره کرد و عنوان داشت: به نظرمی رسد واژه ی “آتش به اختیار”مقام معظم رهبری در سیاست خارجی نمود واقعی می یابد وقتی یک سازمان کار ویژه خود را انجام ندهد و اولویت اصلی خود را فراموش کند باید به او یاد آوری کرد .

گودینی با اشاره به بند «م» وصیت نامه امام خمینی که می فرماید:اگر حیثیت جمهوری اسلامی ایران مورد تهاجم قرار گرفت مردم پای کار بیایند اظهار داشت: مقام معظم رهبری ناچار فرمان “آتش به اختیار” را می دهد، وقتی مجلس رها است و دولت پاسخگوی عمل خود در سیاست خارجی نیست در واقع شان ومنزلت جمهوری اسلامی مورد تهاجم قرارگرفته است، ایشان مجبور می شود از مردم کمک بگیرد.

وی با انتقاد از مواضع دولت یازدهم در برابر منتقدان داخلی و خارجی گفت: اقای روحانی تمام هم و غمش این است که به منتقدان داخلی حمله کند و آنها را دادگاهی کند و ادبیات سخیف به کار ببرد امام در برابر منتقدان مشابه در خارج از کشور سکوت می کند و لبخند می زند و بنابراین امیدی بر احقاق حق جمهوری اسلامی نیست.

این استاد دانشگاه هم چنین تصریح کرد: نه‌تنها وزارت خارجه بلکه وظیفه مسئولان در جبهه خط مقدم دیپلماسی و گفت‌وگوی بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی باید در مواضع نظام و دفاع از ایران، پاسخ‌های متناسب با هرگونه حرکتی را داشته باشند و اگر کوتاهی در این زمینه باشد  یا انفعال نشان دهند، در جهت تضعیف نظام تلقی می‌شودکه  بخشودنی نیست.

من اعتقاد دارم در مدیران جمهوری اسلامی باید تغییراتی حاصل شود و آلودگی هایی در برخی از مدیران مشاهده می شود که باید پالایش شوند.

محمد حسین گودینی اظهار داشت : مقام معظم رهبری هر روز بیاناتی می فرماید راهکار ارائه می دهد اما مخاطب های اصلی حرف های ایشان را نمی شنوند گاهی هم عمدی نمی شوند ، در همین بحث آتش به اختیار باید دید مخاطب کیست؟ درکدام مرحله و تا چه مرحله ای باید انجام شود ،حقیقت این است که تازمانی که مسئولین کشور که قدرت اجرائی به دست آن ها است نخواهند این صحبت ها را گوش دهند کاری از پیش نخواهد رفت.

وی درپایان خاطر نشان کرد: به نظرمن باید گروهی برای مطالبه فرامین مقام معظم رهبری ازمخاطبین اصلی ایشان تشکیل شود تا وقتی صحبتی شد این حرفها شنیده واجرائی شود اما اگر تنها توده ی مردم و بسیجی ها  بشنوند اما مدیران اجرائی نادیده بگیرند کاری درست نمی شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.