کد خبر : 102479 | تاریخ انتشار : ۱۴:۲۳:۰۹ ۱۳۹۶/۰۸/۰۴ | تعداد بازدید : 1,416 بازدید | تعداد نظرات : ۰

کاپیتولاسیون برابر استکبار و تبعیض نژادها / برخورد خصمانه آمریکا ادامه دارد

امام خمینی (ره) با سخنان خود موجب شد دولت و حاکمیت آمریکا مستکبر را مورد محاکمه قرار دهد و اجازه ندهد رفتار جهل گرایانه ای همچون تبعیض نژادی در جامعه ایران و حتی دنیا رواج پیدا کند.

به نقل از فردیسان، کاپیتولاسیون در واقع قردادهایی است که به پیروی ازآن اتباع یک کشور که در قلمرو کشورهای دیگر هستند موظف میشوند از قوانین کشور خود پیروی کنند.

این قرار داد که از سابقه بالایی برخوردار است و پیش ازاین بسیار رایج بوده و اتفاق افتاده است، معمولا درمیان کشورهای اروپایی با بخش آسیایی و آفریقایی اخذ می شود چرا که اروپاییان معتقد هستند این سری از کشور ها آنطور که باید از اتباع اروپایی و حقوق آنان دفاع و حمایت نمی شود.

برای مثال طی این قرارداد اگر شخص اروپایی در کشورهای آسیای یک نفر از کشور میزبان رابه قتل برساند، قانون آن کشور نمی تواند شخص مجرمرا مجازات کند و باید باقانون کشور خود محاکمه شود.

این قانون ضد انسانی که خلاف حقوق بشر است با قوانین دین الهی و سالام نیز در تناقض است و ضد دین به شمارمی آید چرا که همراه با آسیب زدن و ظلم به انسانها است.

پیش از این در دوران قاجاریه طی قرارداد ترکمنچای با زوایای پنهانی از “کاپیتولاسیون” در ایران همراه بودیم که موجب نفوذ بیگانگان در امور کشور میشد.

اما در واقع اصل این قانون با روی کار آمدن رضاشاه بر تخت پادشاهی اتفاق افتاد و طی این قرارداد ایران به طور رسمی مستعمره انگلیس و آمریکا به شمار می آمد.

در قرن بیشتم شاهد این بودیم که کشرهای ژاپن، ترکیه،مصر، چین و تایلند که پیش ازاین تحت قرار کاپیتولاسیون فعالیت میکردند این قرار را لغو کردند که کشور ایران هم در این برهه از زمان دست به لغو این قرارداد ننگین داد اما این موضوع در حالی افتاد که بار دیگر دولت کشور ایران با کشور آمریکاقرارداد دیگری را به امضا رساند و ملت در دوران دولت اسدالله علم و حسن علی منصور با این قرار داد همراه بود.

در این زمان بود که امام راحل (ره) علیه حکومت شاهنشاهی به قیام پرداخت و با سخنرانی های پی در پی ملت و دولت را بیدار ساخت و ازعلما و مردم درخواست کرد علیه این ظلم به قیام و اعتراض بپردازند.

در آن دوران اعتراض یاران امام و رهبر کبیر انقلاب علیه رژیم شاهنشاهی و کشور مستکبر آمریکا از عهده هر گروهی بی نمی آمد و در خفقان و شرایط بسیار سخت حکومتی لب به اعتراض گشودند.

این عزم و اراده که برگرفته از حمایت الهی و ایمان راسخ افراد بود موجب شد که استقلال و عزت کشور نجات پیدا کند هرچند رنج بسیاری شامل حال امام راحل و پیروان ایشان بود که تبعید امام، نقض استقلالو حاکمیت ایران، هجوم گسترده آمریکاییان به ایران و غیره ازجمله این اقدامات خصمانه است.

روح الله خمینی(ره) در بخشی از نامه ای که سعی داشت این قانون را به سمع و نظر مردم برساند نوشته بود:

«مجلس به پیشنهاد دولت، سند بردگی ملت ایران را امضا کرد… بدون اطلاع ملت با چند ساعت صحبت¬های سرّی، ملت ایران را در تحت اسارت امریکایی¬ها قرار داد… اکنون من اعلام می¬کنم که این رأی ننگین مجلسین، مخالف اسلام و قرآن است»

«ما را فروختند، استقلال ما را فروختند و باز هم چراغانی کردند و پایکوبی کردند. اگر من به جای اینها بودم… می¬گفتم بیرق سیاه بالای سر بازارها بزنند… به حسب این رأی ننگین، اگر یک مستشار امریکایی یا یک خادم مستشار امریکایی به یکی از مراجع تقلید ایران، به یکی از افراد محترم ملت، به یکی از صاحب¬منصبان عالی رتبه ایران هر جسارتی بکند، هر جنایتی بنماید، پلیس حق بازداشت او را ندارد؛ محاکم ایران حق رسیدگی ندارند؛ ولی اگر به یک سگ آنها تعرض بشود، پلیس باید دخالت کند، دادگاه باید رسیدگی نماید!»

امام خمینی (ره) با سخنان خود موجب شد دولت و حاکمیت آمریکا مستکبر را مورد محاکمه قرار دهد و اجازه ندهد رفتار جهل گرایانه ای همچون تبعیض نژادی در جامعه ایران و حتی دنیا رواج پیدا کند.

در آن زمان رژیم پهلوی و شاهنشاهی که شعار آزادی و عرق به ملت ایران را سر میداد با اخذ این قراداد خود را رسوا کرد و حمایت دلیرلنه و شجاعانه امام خمینی (ره) بود که موجب نقض این قرار داد شد و پیروزی رابرای مردم و کشور ایران اسلامی به همراه داشت.

در ادامه گفتنی است ازاین پس آحاد مردم با عبارت ها وقراردادهای سیاسی آشنا باشند و آگاهی کامل را داشته باشند که بتوانند در آینده کشور تأثیرا گذار باشند همچنین در رابطه با کاپیتولاسیون دانستن معنی این عبارت و قرارداد، پیشینه این قرار داد در ایران و جهان مورد مطالعه قرار گیرد تا آگاهی کامل به دست آورند.

با توجه به رفتار ها و تحریم های اخد شده علیه ایران در حال حاضر همه مردم به این مهم دست یافته اند که کشور آمرکیا همیشهو در تمامی زمان ها علیه مردم ایران شوریده است و این کشور را مورد ظلم و زورقرار داده است که مقابله با این دولت و تفکر آمرکیایی که عین استکبار است تنها با آگاهی آحاد مردم میسر است.

انتهای پیام/طیبه جواهری

پاسخی بگذارید »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.